Šest týmů ze tří jabloneckých škol a fotokroužku DDM Vikýř mapovalo v rámci projektu společnosti Post Bellum příběhy svých sousedů. Během slavnostního podvečera je posoudila v pondělí 15. dubna v koncetrním sále jablonecké Základní umělecké školy odborná porota složená z historika Jana Kašpara, novinářky a ředitelky Domu česko-německého porozumění Petry Laurin a vlastivědného badatele, spisovatele a publicisty Marka Řeháčka zpracovaná dokumentární díla. Po závěrečné prezantaci před publikem z nich vybrala tři vítězné projekty.
Na třetím místě se umístily děti ZŠ Antonína Bratršovského s příběhem o jablonecké sportovkyni, mistryni v běhu na lyžích a olympioničce Aleně Bartošové. Druhé místo obsadila ZŠ Na Šumavě s příběhem vodního skauta Iva Raaba, který pátral o stopách své židovské guvernantky Anny Hönigové a dodnes ji chystá v Praze zřídit Kámen zmizelých. Vítězství si odnesly děti z DDM Vikýř, které zpovídaly místní pamětnici Christu Petráskovou, která pravidelně přispívá články o historii města před sto lety do Jabloneckého měsíčníku a podílela se na vzniku projektu Osudy Němců z JIzerských hor. Veřejnou prezentaci v koncertním sále jablonecké ZUŠ moderoval herec Ladislav Hampl.
„Je důležité znát historii země, ze které pocházím, a projekt organizace Post Bellum nenásilnou a zajímavou formou dětem pomáhá podstatné události přiblížit,“ konstatuje náměstek pro školství David Mánek.
Projekt Příběhy našich sousedů, který se v Jablonci konal letos poprvé, přibližuje vzpomínky místních pamětníků. V průběhu šesti měsíců žáci nejprve natáčeli vyprávění a dohledávali materiály. Projekt vznikl pod křídly společnoti Post Bellum, statutárního města Jablonec nad Nisou a za finančního přispění České mincovny. Od roku 2012 do března 2019 se do projektu v celé České republice zapojilo už 661 škol s 4274 žáky a studenty, kteří zdokumentovali na tisícovku pamětnických příběhů. Cílem projektu bylo zpřístupnit dětem moderní dějiny.
Výsledné dokumenty je možné zhlédnout na webu www.pribehynasichsousedu.cz a Jablonec nad Nisou (2018/2019) – Příběhy našich sousedů
Working...