Zvítězil DDM Vikýř s příběhem Christy Petráskové

16. 4. 2019

Šest týmů ze tří jabloneckých škol a fotokroužku DDM Vikýř mapovalo v rámci projektu společnosti Post Bellum příběhy svých sousedů. Během slavnostního podvečera je posoudila v pondělí 15. dubna v koncetrním sále jablonecké Základní umělecké školy  odborná porota složená z historika Jana Kašpara, novinářky a ředitelky Domu česko-německého porozumění Petry Laurin a vlastivědného badatele, spisovatele a publicisty Marka Řeháčka zpracovaná dokumentární díla.  Po závěrečné prezantaci před publikem z nich vybrala tři vítězné projekty.

Na třetím místě se umístily děti ZŠ Antonína Bratršovského s příběhem o jablonecké sportovkyni, mistryni v běhu na lyžích a olympioničce Aleně Bartošové. Druhé místo obsadila ZŠ Na Šumavě s příběhem vodního skauta Iva Raaba, který pátral o stopách své židovské guvernantky Anny Hönigové a dodnes ji chystá  v Praze zřídit Kámen zmizelých. Vítězství si odnesly děti z DDM Vikýř, které zpovídaly místní pamětnici Christu Petráskovou, která pravidelně přispívá články o historii města před sto lety do Jabloneckého měsíčníku a podílela se na vzniku projektu Osudy Němců z JIzerských hor.  Veřejnou prezentaci v koncertním sále jablonecké ZUŠ moderoval herec Ladislav Hampl.

„Je důležité znát historii země, ze které pocházím, a projekt organizace Post Bellum nenásilnou a zajímavou formou dětem pomáhá podstatné události přiblížit,“ konstatuje náměstek pro školství David Mánek.

Projekt Příběhy našich sousedů, který se v Jablonci konal letos poprvé, přibližuje vzpomínky místních pamětníků. V průběhu šesti měsíců žáci nejprve natáčeli vyprávění a dohledávali materiály.  Projekt  vznikl pod křídly společnoti Post Bellum, statutárního města Jablonec nad Nisou a za finančního přispění České mincovny. Od roku 2012 do března 2019 se do projektu v celé České republice zapojilo už 661 škol s 4274 žáky a studenty, kteří zdokumentovali na tisícovku pamětnických příběhů. Cílem projektu bylo zpřístupnit dětem moderní dějiny.  

 

Výsledné dokumenty je možné zhlédnout na webu www.pribehynasichsousedu.cz a Jablonec nad Nisou (2018/2019) – Příběhy našich sousedů

 

Na výpis

Working...