Spolky německé menšiny slavily 25. výročí

16. 10. 2017

LIBEREC -  Více než dvě desítky spolků Němců v České republice slavily o víkendu v Liberci 25. výročí vzniku své zastřešující organizace Shromáždění německých spolků v České republice.

V pátek 13. října v podvečer přijal v obřadní síni liberecké radnice oficiální hosty Velkého kulturního setkání německých menšin, především zástupce Spolkového ministerstva vnitra a Velvyslanectví Německa, primátor města Liberce Tibor Batthyány.

„Naše město má s německými sousedy a místní německou menšinou výborné vztahy. Máme dvě německá partnerská města – nedalekou Žitavu a vzdálený Augsburg, s jehož představiteli již 12 let pořádáme Česko-německé kulturní dny DIALOG, které jsou pro obyvatele našich měst skvělou příležitostí seznámit se s kulturou a děním v partnerském městě,“ řekl v úvodu Tibor Batthyány.

Akce spolků německých menšin přilákala přes 500 členů z celé země. Hlavní program se konal v Centru Babylon. „Dluh, který mě dlouho trápí, je stav německých hrobů na hřbitovech v Česku," připomněl tajemník Rady vlády pro národnostní menšiny Milan Pospíšil. Úřad vlády vydal před nedávnem, právě z iniciativy německých spolků, metodickou příručku, která má být pro obce návodem, jak postupovat a zastavit chátrání hrobů.

Sobotního kulturního programu se zúčastnil statutární náměstek Jan Korytář. Ve své zdravici uvedl, že za svůj osobní úkol považuje vybudovat v Liberci muzeum, které by připomínalo dřívější působení Němců v regionu. „Takové místo Liberci stále chybí,“ zdůraznil Jan Korytář.

Němči žijí v Česku od konce 12. století. K německé menšině se hlásí zhruba 39 000 osob, dalších přibližně 20 000 Němců v Česku krátkodobě žije. V Liberci a Jablonci nad Nisou fungují česko-německá setkávací centra.

čele s předsedkyní tamní základní organizace, Helgou Hoškovou. Z Kalné vody – Mladých Buků přijela paní Waltraud Zábranská a další členové Spolku.

Na výpis

Working...