Spolek Němců připomněl Preußlerovo jubileum

24. 10. 2023

Expozici o životě a německého překladatele Kocoura Mikeše nebo titulu Z deníku kocoura modroočka hostí Liebiegův palác. Prezentaci pořádají Spolek Němců v severních Čechách ve spolupráci se Sudetoněmeckým muzeem v Mnichově, Jizerskohorským muzeem v kaufberenském Neugablonz a mnichovským Spolkem Adalberta Stiftera.

Spolek rozjíždí navíc iniciativu za pamětní desku. Předsedkyně prvně jmenované instituce Petra Laurin říká, že Otfried Preussler je kupodivu málo vnímaný jako liberecký rodák. „Domníváme se, že je to jeden z pomalu nej- významnějších zdejších rodáků, ale řada Liberečanů to tak nebere. To bychom rádi změnili. V Německu Preusslera mají za nejvýznamnějšího autora knih pro děti a mládež. Jmenují se po něm školy, ulice. A v Liberci jako by nebyl,“ vysvětluje Laurin. Spolek proto rozjíždí iniciativu, aby alespoň na domě, kde spisovatel žil se svými rodiči, visela pamětní deska. Jde o dům v Čapkově ulici na Králově Háji. „Na naší výstavu by měli přijít současní vlastní- ci domu a slibujeme si od toho, že poběží první jednání nad tímto,“ dodala předsedkyně.

Kromě této výstavy stojí zmínit také projekt Preussler 100, za nímž stojí mimo jiné knihkupec Martin Fryč a kulturní přehled Živý Liberec. V rámci něj budou v průběhu října až prosince na dvanácti místech po Liberci rozmístěné vybrané knihy Otfrieda Preusslera, do nichž se třeba návštěvníci kaváren mohou začíst. 

 

Na výpis

Working...