Sestavili jsme mozaiku česko-německých vztahů

19. 4. 2017

Nálada mnichovského oktoberfestu, vůně bratwurstů nebo vzpomínka na libereckou rodačku, pěvkyni Annu Schramm, dokreslí rozmanitost česko-německých vztahů. Představit je chce jednodenní multižánrový festival Barevná dvacítka, který se uskuteční v pátek 21. dubna v Krajské vědecké knihovně v Liberci. „Přejeme si ukázat, jak pestré, dlouhodobé a těsné jsou vzájemné vazby,“ podotýká Petra Laurin z jabloneckého Domu česko-německého porozumění.

Do přípravy festivalu se zapojila Základní škola v Husově ulici, Gymnázium F. X. Šaldy nebo Technická univerzita. Vystoupí v něm spřátelené kapely, dopoledne bude patřit německým pohádkám a filmům, večer slavnostnímu koncertu. „Třeba studenti pozvou na prohlídku města s německým výkladem, nebo na veřejnou divadelní zkoušku hry Kazamír a Karolína.  Právě její děj se odehrává na mnichovských slavnostech,“ doplňuje pedagožka Kerstin Dehmelt.

I podle Pavla Novotného, vedoucího katedry německého jazyka Fakulty přírodovědně-humanitní TUL, k sobě mají mentality Čechů a Němců daleko blíž, než jsou ochotni připustit lidé zatížení neradostnou epochou česko-německé historie. „Silná provázanost české a německé jazykové oblasti je i motivací pro studium německého jazyka,“ dodává. Univerzita na festivalu představí vznik literární mapy, krajská knihovna se zase pochlubí digitalizací sudetik, spolky budou mluvit o společných aktivitách.

Festival je součástí Česko-německého kulturního jara 2017 pořádaného pod záštitou velvyslanectví Spolkové republiky, Goethe institutu a Českoněmeckého fondu budoucnosti k 20. výročí podepsání Českoněmecké deklarace. Organizuje ho Shromáždění německých spolků v ČR spolu s regionálními česko-německými setkávacími středisky. O dva měsíce později ho bude hostit i Opava. 
 

 

Na výpis

Working...