Rýnovice obnovili tradici poutí

31. 5. 2017

Rýnovice se chtějí zařadit zpátky mezi vyhlášená poutní místa. Místní lidí se rozhodli navázat na tradiční pouti, které se v tehdy ještě samostatné obci konaly do 60. let minulého století. „Rodiče mi vyprávěli, že na pouť chodili pěšky až ze Smržovky,“ vzpomíná Alena Strnádková, jedna ze spoluorganizátorů obnovené slavnosti.

Původní pouti se podle pamětníků konaly na svátek sv. Ducha, kterému je zasvěcený místní kostel. Stánky a atrakce se při nich rozprostíraly od kostela k dnešnímu motorestu až na konec Ladovy ulice. Při první novodobé pouti se hlavní dění soustředí kolem hrázděného Domu česko-německého porozumění, který je hlavním pořadatelem slavnosti. 

Ta se uskuteční 17. června a nabídne dětem i dospělým tradiční pouťové lákadla, řemeslný jarmark, zábavu, divadlo, občerstvení i večerní muziku.  Poutní hosté se se mohou těšit na motokáry,  projížďky na poníku, cukrovou vatu nebo airbrush. Částečně ožít by měl i park na rohu Tylovy ulice,  živo bude i na hřišti SKP, kde se otevře střelnice a turnaj v nohejbale. 

„Shromažďujeme také podklady pro výstavu k bohatému společenskému životu Rýnovic,“ doplňuje Jana Koucorkové z Galerie FR. Na pouť naváže o týden později, v pátek 23. května od 17.00 hodin,  ještě koncert německé skupiny Mauke-Die Band zpívající v jabloneckém dialektu upravené světové hity.   Na jeho pořádání se podílí i město Jablonec.

Na výpis

Working...