Pokřtili jsme Vzpomínky na Jizerské ticho

21. 11. 2023

K nedožitým devadesátým narozeninám vydala  Petra Laurin, Jan Šebelka a Česko-německý dům porozumění třináctou knihu významného fotografa a znalce (nejen) zdejších hor Vzpomínky na Jizerské ticho. Křest knihy se uskutečnil  20. listopadu 2023 v Krajské vědecké knihovně v Liberci . V Jablonci tvůrci novou publikaci představí 24. listopadu při akci Česko-německé Vánoce u Rehavitalu. Od 1. prosince budou Weissovy snímky k vidění také v Cafe Galerii FR v Rýnovicích.

Siegfried Weiss se narodil v Jablonci nad Nisou 14. října 1933 ve smíšeném manželství. V Jablonci nad Nisou navštěvoval obecnou a měšťanskou školu, absolvoval zdejší uměleckou průmyslovku, obor rytectví. Po celou aktivní pracovní dráhu byl zaměstnán v podniku Bižuterie. Rád fotografoval zejména svůj rodný kraj, ale zavítal i do vzdálených hor.

Jeho všestranné nadání se projevilo ve hře na klavír, při malování obrazů, psaní textů včetně básní, ale především při fotografování krajiny. Své texty psal česky i německy. Kniha Vzpomínky na Jizerské ticho je dvoujazyčná. Weiss vydal několik knih, byl čestným členem Jizersko-ještědského horského spolku, v roce 2013 obdržel cenu Pro meritis. V témže roce mu byla udělena Pocta hejtmana za celoživotní přínos v propagaci přírodních krás Libereckého kraje. Zemřel 13. září 2022 ve věku 89 let.

Publikačně se poprvé podílel jako spoluautor na knize Jizerské ticho, která vyšla v roce 1978 a dočkala se tří vydání. Následovalo dalších
jedenáct knih. V knize Vzpomínky na Jizerské ticho vzpomíná, jak původní slavná kniha těžce vznikala a jaké byly tenkrát Jizerské hory a lidé kolem nich. Předmluvu napsal Weissův přítel Miloslav Nevrlý.
 

Na výpis

Working...