Jablonec zaživá česko-německé Vánoce

5. 12. 2022

„Tolik lidí a takové pozitivní energie, až to mě překvapilo“, hodnotil letošní vítání adventu u Domu česko-německého porozumění Roman Hampacher, pastor  který přijel z Poděbrad,  aby si s jabloneckým sborem Gospel Yetu zazpíval u rozsvíceného vánočního stromu. Vánoce se v celém Jablonci letos nesly v česko-německému duchu.

Díky iniciativě Okresní hospodářské komory a spolupráci desítek pořadatelů mohli česko-německé Vánoce poznat všemi smysly i návštěvníci dalších kaváren a  restaurací. Přidaly se i hotely Rehavital a Petřín, pivovar Volt, nebo výrobci skla a bižuterie. Jen v Rýnovicích se sešlo přes 300 lidí.

„Šlo o pilotní akcí, která připomněla bohaté kulturní dědictví Jablonce nad Nisou“, doplnila ředitelka jablonecké hospodářské komory a KHK Libereckého kraje Iva Linderová. Smyslem slavností bylo vylepšit pohled místních lidí na společnou minulost Čechů a Němců v regionu. „Chceme inspirovat k vytváření společného prostoru pro život. Stejně jak se o to snažily generace našich předků,“ vysvětluje ředitelka.

Riegrův dům česko-německého porozumění přispěl do mozaiky 2. prosince dvěma besedami s pamětníky, příslušníky německé menšiny. Christa Petrásková upekla ochutnávku cukroví, které se objevovalo na svátečních stolech v jabloneckých domácnostech v době války. „Na jeho výrobu stačily jen tři suroviny, trochu mouky a lógr a voda. U nás doma si na něm pochutnal jen pes“, prozrazuje. Petr Herkommer zase vzpomínal, jak rodina připravená na odsun měla všechen svůj majetek půl roku sbalený s proclených dřevěných bednách a kdykoli potřebovala kousek čistého prádla, musela celní pečeť opatrně odejmout a zase ji na bednu v neporušeném stavu vrátit. „Ani si neuvědomujeme, jak se nyní máme všichni dobře“, shodli se pamětníci.

V Domě česko-německého se samozřejmě také při oslavě česko-německých Vánoc tradičně vyráběly ozdoby se skla, dárečky z vlny a také zpívalo. Nechyběl ani anděl a bílý kůň. Slavnost přilákala i drobné prodejce. „Těší nás, že už nejsme v Jablonci sami, kdo usiluje o česko-německé porozumění“, dodala za Riegrům dům Petra Laurin.  

 

Na výpis

Working...