Jablonec a Neugablonz v parlamentu

25. 9. 2019

V poslanecké sněmovně se setkali  na pozvání poslance Petra Beitla u příležitosti 10. výročí partnerství měst Jablonec nad Nisou a Kaufberuren zástupci obou měst. Pomyslně přitom stvrdili partnerství a chuť k další spolupráci, která je dobrým příkladem spolupracujících zemí ve sjednocené Evropě.

„Jako primátor Jablonce jsem vždy zdůrazňoval, že za největší devizu našeho partnerství považuji to, že vznikalo odspodu na občanské bázi,“ připomněl Beitl.  Dodal, že vztahy stojí na vzájemné důvěře a dále se rozvjejí i na meziparlamentní a mezistátní úrovni.

Jablonec nad Nisou a Kaufbeuren mají společnou pohnutou poválečnou historii, která začala odsunem Němců z českého pohraničí v roce 1946. A i když byly vazby mezi občany obou měst v době před Sametovou revolucí velmi omezené, k jejich zpřetrhání nikdy nedošlo. Města dnes spolupracují nejen na oficiální úrovni, ale více než 20 let trvá spolupráce zejména na úrovni škol, spolků a dalších kulturních a sportovních organizací.

Slavnostního setkání se zúčastnili poslanec bavorského parlamentu Bernhard Pohl, vrcholní představitelé města Kaufberuen v čele s primátorem Stefanem Bosse,  ředitel Zastoupení Svobodného státu Bavorsko v ČR Hannes Lachmann a také zástupci česko-německých spolků – Petra Laurin za Dům česko-německého porozumění v Jablonci nad Nisou a Irena Nováková a Jiří Vidím za Spolek Němců a přátel německé kultury v ČR.

 

 

Na výpis

Working...