Galerie chystá cesty porozumění

26. 2. 2018

Rýnovice – Setkání a poznávací výlety za někdejšími Jablonečany, krajany i Lužickými Srby připravuje na letošní rok Galerie Franze Riegra.  „Některá se uskuteční v Domě česko-německého porozumění. Třikrát ale pozveme zájemce o partnerské vztahy a společnou historii na poznávací cesty,“ upřesňuje ředitelka domu Petra Laurin. 
Poprvé vyrazí autobus z Rýnovic do partnerského města Budyšína, a to v neděli 1. dubna. Jablonečané tak dostanou příležitosti poznat lužickosrbské a německé velikonoční zvyky. Tím nejvýznamnějším jsou velká jezdecká procesí mužů v černých fracích s cylindry na koních s ozdobnými postroji. Vyráží v nich až 1500 jezdců v ukázněných dvojstupech,  aby posvětili pole a oslavili zmrtvýchvstání Krista. Velké oblibě turistů se těší i  pouštění vajíček z kopce Pročenberku (Protschenberg) a tradiční Velikonoční lidové slavnosti.


Druhá cesta se uskuteční od 18. do 20. května a povede do Augsburgu na Sudetoněmecké dny. Letošní 69. ročník pořádají krajané s motem Kultura a domov – základy míru. Na třídenních slavnostech v bavorské se metropoli, kde představují jednotlivé komunity sudetských Němců svou historii, přijíždí stále častěji i české partnerské spolky a města a lákají na návštěvu České republiky. 


Cílem poznávacích výprav z Rýnovic bude tradičně i partnerské město Kaufbeuren. „Tam pojedeme od 7. do 10. září.  Zúčastníme se lidové slavnosti v Neugablonz, městské části, v níž po válce našly nový domov tisíce někdejších Jablonečanů,“ dodává Laurin. Na programu cesty jsou i návštěvy dalších významných poutních míst – klášterů  Oberammergau, Ettal a Andechs a také koupání v termálních lázních Therme Bad Wörishofen. 
Zájemci o cesty se mohou přihlásit přímo v rýnovické galerii, na mailové adrese indatamedia@gmail.com  nebo na telefonu 732 551 425.

Na výpis

Working...