Všichni Jablonečané budou slavit společně

14. 6. 2022

Společně se současnými Jablonečany oslaví někdejší obyvatelé Jablonce 75. výročí vzniku městské čtvrti Neugablonz. Čtyřdenní poznávací cestu do partnerského města Kaufbeurenu a Neugablonz pro ně chystá Dům česko-německého porozumění.  Na slavnost vyrazí i zástupci města a Mladá dechovka.

„Výročí připadlo na loňský rok, překazila ho ale pandemie,“ vysvětluje Birgit Müller, která se v Kaufbeurenu stará o kontakty s partnerskými městy. Podle ní bude odložený happening, jenž si občané Neugablonz přejmenovaly na Neugabiläum, o to kreativnější a vydatnější. Potrvá celých pět dní.

Jablonecký autobus se do Bavorského Švábska vydá v sobotu 10. září. Na cestě tam se zastaví v Kelheimu, při cestě zpět navštíví Landshut. Celou neděli pak účastnici zájezdu stráví v Neugablonz, který se stal po válce novým domovem pro více než 17.000 bývalých Jablonečanů. Ulicím v něm dali stejná jména, na jaká byli zvyklí z domova, a v zemědělské regionu nově vybudovali bižuterní výrobu.

„Osudům Němců z Jizerských hor je věnovaná výstava, kterou tam vezeme. Současně představíme v Jizerskohorském muzeu i novou knihu Pověsti Němců z Jizerských hor,“ prozrazuje Petra Laurin z rýnovického Riegrova domu.  Na programu cesty je i návštěva alpských turistických středisek Kleinwalsertal a Obertsdorf. Zájemci se mohou přihlásil na adrese info@laurin.cz, případně na telefonu 732 551 425.

 

Na výpis

Working...